Gra w szachy jest grą planszową, rozgrywaną przez dwóch graczy na planszy nazywanej szachownicą. Szachownica jest kwadratem, podzielonym na 64 pola (8 rzędów i 8 kolumn), zawierającym na przemian umieszczone jasne i ciemne pola. Jeden z graczy gra bierkami, które umownie nazywa się Białymi, a drugi - Czarnymi. Gracze wykonują ruchy na przemian, przy czym zawsze zaczyna gracz grający białymi bierkami. Szachy są grą o wieloletniej tradycji. Nieznane jest dokładne miejsce pochodzenia gry; najprawdopodobniej są to Indie, ok. V-VI w. n.e. Prawdopodobnie stosowane obecnie zasady opracowali Persowie, skąd pochodzi nazwa – „szach” to przecież perski król. Inne hipotezy sytuują miejsce powstania gry na Chiny. Fonetycznie „szach mat” to po persku „król jest martwy”. Z Persji szachy trafiły do świata arabskiego, a następnie – być może przez Hiszpanię – do Europy, a stąd na cały świat.

Zobacz także: 1

Arcymistrzyni Szachowa Monika Krupa
Gra w szachy oczami Arcymistrzyni FIDE. Relacje z turniejów szachowych, miniatury szachowe, komentarze znanych szachistów.
Centralny Rejestr PZSzach
Strona Centralnego Rejestru Członków Polskiego Związku Szachowego. Największa baza informacji o szachistach, sędziach, szkoleniowcach i klubach szachowych w Polsce.
ChessNet.pl
Strona zrzeszająca słupskich szachistów. Nauka gry w szachy, akademia szachowa oraz informacje o turniejach szachowych w Słupsku.
Dolnośląski Związek Szachowy
Oficjalna strona Dolnośląskiego Związku szachowego, informacje o lidze dolnośląskiej, komunikaty turniejowe.
Festiwal pamięci Akiby Rubinsteina
Strona Międzynarodowego Festiwalu Szachowego pamięci Akiby Rubinsteina rozgrywanego w Polanicy Zdrój.
Forum szachistów szachowe.pl
Forum dyskusyjne dla polskich szachistów.
Gra w szachy online
Jeden z najpopularniejszych polskich serwerów do gry w szachy.
Internetowe Centrum Szachowe
Firmy, organizacje, stowarzyszenia, kalendarz imprez, lista rankingowa, programy, partie, wydawnictwa i słownik.
Kalendarz Szachowy Siwik
Jeden z największych kalendarzy turniejów szachowych w Polsce i na świecie.
Klub szachowy Hetman Częstochowa
Strona klubu szachowego "Hetman" Częstochowa. Na stronie aktualności, historia klubu, ciekawostki, praktyczne porady i partie.
Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy
Oficjalna strona Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Zawiera najnowsze komunikaty i relacje z turniejów szachowych z regionu.
Lichess
Popularny, aktywnie rozwijany darmowy serwer do gry w szachy.
Lubuski Związek Szachowy
Oficjalna strona Lubuskiego Związku Szachowego. Aktualności turniejowe, relacje, zdjęcia, szachy w szkole, informacje o klubach i zawodnikach.
Magazyn Szachista
Strona czasopisma Szachista.Aktualności ze świata szachów,komunikaty turniejowe,listy rankingowe.
Podręcznik szachowy Wikibooks
Trzyczęściowy podręcznik gry w szachy na polskich Wikibooks obejmujący podstawy gry, taktykę i strategię.
Polski Związek Szachowy
Aktualności, regulaminy i komunikaty, turnieje, Kolegium Sędziów oraz forum.
Rubinstein Akiba
Krótka biografia sportowa, zbiór 799 partii turniejowych. Komplet tabel i partii z 37 memoriałów rozgrywanych od 1963 roku.
Szachmat.com
Portal szachowy - nauka szachów, artykuły i relacje z turniejów, encyklopedia szachów, galerie szachistów, sklep szachowy.
Szachowa Vistula
Miesięcznik szachowy - felietony, turnieje w Polsce i na świecie.
Szachowisko
Szachowisko to strona poświęcona grze w szachy. Misją strony jest popularyzacja królewskiej gry. Zawiera informacje dla zaawansowanych i początkujących szachistów.
Szachy w sieci
Informacje dla zainteresowanych grą w szachy przez internet: omówienie zasad tego typu gry, obszerny przegląd dostępnych serwisów, polski podręcznik gry na FICS, polsko-angielski słowniczek szachowy.
Szkoła szachowa SzachMistrz
Strona szkoły szachowej SzachMistrz zajmującej się nauką gry w szachy dla przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym oraz dorosłych, a także materiały szkoleniowe do treningu szachowego.
W objęciach Caissy
Strona znanego w Polsce i za granicą trenera i publicysty szachowego Jerzego Konikowskiego. Witryna zawiera najnowsze (a także archiwalne) informacje szachowe, artykuły, recenzje, polemiki, analizy i zadania szachowe.
Warmińsko-Mazurski Związek Szachowy
Szachy na Warmii i Mazurach, aktualności i historia, kalendarz imprez, komunikaty, wyniki turniejów oraz partie szachowe.
Wielkopolski Związek Szachowy
Oficjalna strona Wielkopolskiego Związku Szachowego - aktualności, regulaminy rozgrywek, wyniki turniejowe, liga, władze i statut.
Wydawnictwo Penelopa
Aktualności szachowe, książki, czasopisma, akcesoria.

Inne wersje językowe tej kategorii: 26

[Mail Mozilla]
Redaktor kategorii
dawidziolkowski
Ostatnia zmiana:
marca 6, 2017 at 17:37:45 UTC
Gry
Zdrowie
Dom
Media
Wypoczynek
Leksykon
Regionalne
Nauka i edukacja
Zakupy
Społeczeństwo
Sport
All Languages
Kultura i sztuka
Biznes
Komputery